Jest to największa grupa urządzeń transportu ciągłego. Charakteryzują się duża prostotą konstrukcji i szeroką wszechstronnością.

Stosuję się je w różnych dziedzinach przemysłu – począwszy od wszelkiego rodzaju prac przeładunkowo – transportowych o charakterze pomocniczym ( w magazynach, składowiskach i na placach budowy), poprzez obsługę ciągów technologicznych , transportu urobku w kopalniach aż po wielkie taśmociągi przemieszczające ogromne masy nakładu i urobku – w ilościach wynoszących kilka a nawet kilkanaście tysięcy ton na godzinę na odległości sięgające kilku kilometrów.

Zasada działania:

Przenośnik taśmowy pracuje na zasadzie przewijania się elastycznej taśmy bez końca przez bębny zwrotne z których co najmniej jeden jest napędzany. Wzdłuż trasy przenośnika taśma jest podtrzymywana przeważnie na zestawach krążnikowych kształtujących cięgno obciążone taśmy w postaci niecki lub płasko. W celu wywołania siły obwodowej na bębnie napędowym jest konieczne odpowiednie napięcie taśmy, które uzyskuję się przez odpowiednie przesunięcie jednego z bębnów końcowych lub dodatkowych bębnów napinających. Przenośniki taśmowe mogą pracować indywidualnie , w ustawieniu szeregowym i w dowolnych układach . W przypadku przenośników ruchomych  (przewoźnych lub przenośnych) występuje możliwość dowolnego i łatwego przemieszczania, zmiany kąta pochylenia itp.

Cechy:

  • prostota działania i obsługi
  • uniwersalność stosowania
  • niewielkie zużycie mocy
  • niskie koszty eksploatacji