Transportery rolkowe niezastąpione w transporcie wewnątrzmagazynowym

Transportery rolkowe – niezastąpione w transporcie wewnątrzmagazynowym

Sprawne zorganizowanie transportu wewnętrznego stanowi niemałe wyzwanie dla przedsiębiorstw, w których następuje duża rotacja towarów. Za przykład może posłużyć zakład produkcyjny, gdzie tempo realizacji zamówień jest ściśle uzależnione od niezaburzonego dostarczania surowców i półproduktów z magazynu prosto na stanowiska montażowe. Ten z pozoru prosty proces angażuje wielu pracowników, co stanowi duże obciążenie dla przedsiębiorstwa. Znakomitym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zainwestowanie w zautomatyzowaną linię transportową, której kluczowymi elementami mogą być transportery rolkowe.

Czym są transportery rolkowe (przenośniki rolkowe)?

Są to urządzenia, które wykorzystuje się do transportowania różnego rodzaju ładunków stałych w obrębie jednego zakładu lub między poszczególnymi budynkami. Można się spotkać z alternatywnymi określeniami, jak przenośniki rolkowe/wałkowe, taśmociągi rolkowe czy podajniki rolkowe.

Konstrukcja takiego transportera jest relatywnie prosta. Składają się na nią dwie równoległe burty, do których prostopadle mocuje się wałki – dzięki nim towary mogą być swobodnie przenoszone nawet na znaczne odległości. Cały proces jest w pełni zmechanizowany, nad jego poprawnością (w tym tempem przesuwu towarów) czuwa zaawansowana elektronika.

Transportery rolkowe mogą przenosić najróżniejsze towary z punktu A do punktu B, zarówno w opakowaniach, jak i luzem (możliwe jest nawet umieszczanie produktów w podstawionych opakowaniach). Przykładem wykorzystania tego mechanizmu w codziennej działalności zakładu jest transportowanie półproduktów z rampy wyładowczej bezpośrednio na stanowiska produkcyjne.

To warto wiedzieć

Transportery rolkowe szczególnie dobrze sprawdzają się w przedsiębiorstwach handlowych oraz logistycznych, umożliwiając szybkie, precyzyjne i niewymagające angażowania pracowników sortowanie produktów oraz przekazywanie ich do punktów pakowania.

Przenośniki rolkowe to ulga dla pracowników i budżetu przedsiębiorstwa

Podstawowym celem inwestycji w zautomatyzowane systemy transportu wewnętrznego, w tym przenośniki rolkowe, jest osiągnięcie konkretnych korzyści biznesowych. W dobie tak silnej presji podażowej przedsiębiorstwa produkcyjne nie mogą sobie pozwolić na opóźnienia. Mało tego: muszą podkręcać tempo, aby zachować konkurencyjność.

Tymczasem możliwości fizyczne ludzi są ograniczone, podobnie jak budżety płacowe – żadne przedsiębiorstwo nie jest w stanie w nieskończoność zwiększać zatrudnienia. Opieranie pracy transportu międzyoperacyjnego i magazynu (nazywanych często krwioobiegiem zakładu produkcyjnego) wyłącznie na ludziach, jest bardzo ryzykowne. W przypadku choroby czy nagromadzenia się dużej liczby zamówień w okresie urlopowym, zakład nie będzie mógł utrzymać wydajności.

Zastosowanie takich rozwiązań, jak przenośniki rolkowe, natychmiast przekłada się na oszczędność czasu i zasobów ludzkich – odciążeni pracownicy mogą zostać skierowani do zupełnie innych zadań, które w danej chwili mają priorytet. Przenoszeniem towarów zajmie się zrobotyzowana linia.

Dobór transporterów rolkowych do potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa

Przenośniki rolkowe stanowią doskonałe uzupełnienie systemu transportu wewnętrznego, ale tylko pod jednym warunkiem: muszą zostać zaprojektowane i wykonane stricte pod kątem specyfiki danego zakładu. Rozwiązania, które sprawdzą się w firmach produkcyjnych, które nie zajmują się pakowaniem i wysyłką swoich wyrobów, mogą być nieodpowiednie w przedsiębiorstwach posiadających rozbudowane zaplecze logistyczne.

Transportery muszą odpowiadać na potrzeby zakładu pod kątem rodzaju towarów, jakie mają być na nich przenoszone. Duże znaczenie mają zarówno wymiary, jak i masa własna ładunków. Projektant systemu bierze pod uwagę również oczekiwaną przez klienta długość linii transportowej, architekturę obiektu, a nawet specyficzne warunki, w jakich będą eksploatowane transportery.

Wszystko to ma bezpośredni wpływ na wydajność pracy zbudowanej linii transportowej, jej bezawaryjność oraz trwałość.

PROMUS Katowice – dostarczamy transportery rolkowe wysokiej klasy

Jesteśmy jednym z najbardziej renomowanych producentów systemów transportu wewnętrznego w Polsce. Oferujemy m.in. przenośniki rolkowe, które odznaczają się dużym udźwigiem, niezawodnością, łatwą obsługą oraz szybkim montażem i możliwością modernizacji w miarę zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa.

Już teraz zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą transporterów rolkowych oraz do bezpośredniego kontaktu z doradcami PROMUS Katowice.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Optymalizacja produkcji poprzez automatyzację: Klucz do efektywności i zwiększenia wydajności

Optymalizacja procesów produkcji odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu, że zasoby – ludzkie, materialne i finansowe – są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Przez minimalizację marnotrawstwa i maksymalizację wydajności, firmy mogą nie tylko zredukować swoje koszty operacyjne, ale także zwiększyć przepustowość produkcji i skrócić czas realizacji zamówień.

Sprawdź szczcegóły

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.