Automatyzacja produkcji przemysłowej – jakie przynosi korzyści

Automatyzacja produkcji przemysłowej – jakie przynosi korzyści?

Produkcja przemysłowa stanowi trzon polskiej gospodarki. W głównej mierze odpowiadają za to prywatne przedsiębiorstwa, które wytwarzają najróżniejsze produkty nie tylko na potrzeby rynku krajowego, ale też eksportujące towary do kontrahentów na całym świecie. Każde przedsiębiorstwo dąży do zwiększenia wydajności i w konsekwencji przychodów oraz zysku. Pierwszy, podstawowy krok, to postawienie na automatyzację produkcji przemysłowej. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie wynikają z tego korzyści i na czym to właściwie polega.

Jak zautomatyzować produkcję przemysłową?

Punktem wyjścia do tego jest wybór konkretnych rozwiązań służących automatyzacji. W głównej mierze automatyzuje się urządzenia zaliczane do kategorii systemu transportu wewnętrznego. Zautomatyzować można m.in. przesuwanie towarów między poszczególnymi stanowiskami, sektorami magazynu, a nawet budynkami firmy. Automatyczny transport półproduktów z części magazynowej do produkcyjnej (i gotowych produktów w odwrotnym kierunku) pozwala przyspieszyć pracę, co w ujęciu długofalowym ma bezpośrednie przełożenie na zyski przedsiębiorstwa.

Warto natomiast pamiętać, że automatyzacja produkcji przemysłowej wymaga w pierwszej kolejności zaprojektowania systemu na potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa. Należy maksymalnie wykorzystać potencjał firmy, dostępnej przestrzeni oraz zastosować takie rozwiązania, które rzeczywiście sprawdzą się w danym przedsiębiorstwie, spełniając jego realne potrzeby.

Rozwiązania technologiczne pozwalające zautomatyzować produkcję

Najczęściej zastosowanie mają elementy linii transportowych, spośród których należy wymienić:

  • przenośniki,
  • windy przemysłowe,
  • przesuwnice,
  • stoły obrotowe i obrotnice,
  • stoły podnoszone,
  • sztaplarki,
  • naczepy samozaładowcze,
  • stacje dokowania automatycznego.

Wszystkie te elementy, jak i każdy z nich z osobna, przyczyniają się do automatyzacji produkcji przemysłowej.

Automatyzacja = oszczędność czasu i wyższa efektywność pracy zakładu

Najważniejszą korzyścią z zainwestowania w rozwiązania automatyzujące produkcję jest oszczędność czasu. Systemy transportu wewnętrznego pracują autonomicznie, nie wymagają ciągłego nadzoru ze strony pracowników, nie potrzebują przerw, mogą pracować w trybie ciągłym.

Przedsiębiorstwo posiadające system zautomatyzowanej produkcji może znacząco zwiększyć wydajność, skrócić terminy realizacji, obsługiwać większą liczbę klientów, a jednocześnie ograniczyć koszty stałe.

Zwiększenie komfortu i bezpieczeństwa pracowników

Ważnym argumentem przemawiającym za zainwestowaniem w automatyzację produkcji przemysłowej jest fakt, że autonomiczny system transportu wewnętrznego ma przełożenie na warunki pracy ludzi.

Automatyka odciąża i częściowo wyręcza pracowników fizycznych, pozwala im w większym stopniu skupić się na nadzorze. Bezpośrednim efektem takiej inwestycji jest również wzrost poziomu bezpieczeństwa pracowników, którzy nie są narażeni na różnego rodzaju kontuzje, urazy i przemęczenie.

Docelowo automatyzacja jest najlepszym sposobem na zatrzymanie konieczności ciągłego zwiększania zatrudnienia, co w dobie błyskawicznie rosnących kosztów pracy ma niebagatelne znaczenie dla każdej firmy.

PROMUS Katowice dostarczy Państwu odpowiednie rozwiązania automatyzujące produkcję przemysłową

Jesteśmy renomowanym producentem rozwiązań z zakresu transportu technologicznego. W naszej stałej ofercie znajdą Państwo konkretne urządzenia i wsporcze konstrukcje stalowe niezbędne do zautomatyzowania produkcji na terenie Państwa zakładu oraz zaplecza magazynowego.

PROMUS Katowice zapewnia swoim klientom kompleksową obsługę, w tym projektowanie, produkcję, montaż, uruchomienie oraz serwisowanie systemów transportu wewnętrznego. Rozwiązania dobieramy indywidualnie do potrzeb klienta, specyfiki jego zakładu oraz oczywiście dostępnego budżetu.

Już teraz zapraszamy do bezpośredniego kontaktu – doradca PROMUS Katowice przedstawi Państwu wstępną, niezobowiązującą ofertę współpracy.

Udostępnij:

Podobne wpisy

Optymalizacja produkcji poprzez automatyzację: Klucz do efektywności i zwiększenia wydajności

Optymalizacja procesów produkcji odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu, że zasoby – ludzkie, materialne i finansowe – są wykorzystywane w najbardziej efektywny sposób. Przez minimalizację marnotrawstwa i maksymalizację wydajności, firmy mogą nie tylko zredukować swoje koszty operacyjne, ale także zwiększyć przepustowość produkcji i skrócić czas realizacji zamówień.

Sprawdź szczcegóły

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.