Przenośniki rolkowe

Naszym klientom pragniemy zaoferować wysokiej klasy transportery rolkowe, zwane także przenośnikami rolkowymi lub wałkowymi (inna nazwa to taśmociąg rolkowy lub podajnik rolkowy). System ten jest wykorzystywany do transportowania ładunków stałych, działających w oparciu o pracę ustawionych równolegle wałków.

Zapotrzebowanie na przenośniki rolkowe stale rośnie. Znajdują one szerokie zastosowanie w procesach technologicznych oraz w transporcie wewnątrz magazynowym, podnosząc wydajność, komfort oraz bezpieczeństwo pracy. Oznacza to, że przenośniki rolkowe to grupa transporterów o najszerszym zastosowaniu we wszystkich gałęziach przemysłu.

Transport ładunków za pomocą przenośników rolkowych

Przenośniki rolkowe wykorzystywane są w obszarach przemysłu, gdzie konieczny jest szybki i łatwy transport elementów o dużej wadze lub dużych rozmiarach. Przenośnik rolkowy może być stosowany samodzielnie bądź jako część linii produkcyjnej. Przy pomocy przenośników rolkowych przemieszczane są ładunki stałe charakteryzujące się zwartą budową. Są to pojemniki, kartony, paczki, skrzynie, palety bądź pojedyncze elementy, takie jak: deski, akumulatory, książki i tym podobne. Konieczne jest, aby transportowany ładunek miał w miarę płaskie dno, aby uniknąć zaklinowania pomiędzy wałkami przenośnika. Ruch ładunku realizowany jest za pośrednictwem ustawionych równolegle rolek napędzanych łańcuchami lub paskami zębatymi. Taki przenośnik rolkowy może występować również jako kumulacyjny, który buforuje ładunek przed samą operacją na linii lub odbiorem ładunku do dalszych operacji.

Przenośniki rolkowe – cechy

Przenośniki rolkowe cechują podstawowe dane techniczne:

  • długość (odległość między końcami przenośnika),
  • szerokość (odległość między burtami bocznymi przenośnika),
  • średnica zewnętrzna wałków,
  • oraz podziałka wałków (odległość między osiami sąsiednimi wałkami).


Poza tym można wyróżnić dwa kluczowe parametry – nośność i wydajność:

  • nośność przenośnika zależy od zastosowanych rolek, w tym ich długości i gęstości rozmieszczenia. Ze względu na ten parametr można wyróżnić przenośniki rolkowe z nośnością od kilku kilogramów na rolkę, gdy rolki wykonane są z PP, ale także systemy przenośne, które w sumie osiągają nośność nawet do kilku ton;
  • wydajność określa prędkość liniową przemieszczanych ładunków. W zależności od specyfiki układu przenośnika możliwa jest zmiana prędkości, na przykład z wykorzystaniem barier bezpieczeństwa. Wykonuje się też przenośniki rolkowe z możliwością zmiany prędkości.


Przenośniki rolkowe oferowane przez PROMUS Katowice

Oferowane przez nas przenośniki rolkowe odznaczają się najwyższą jakością. Wykorzystując nabytą praktykę i najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, dostosowujemy je do oczekiwań naszych klientów oraz indywidualnych wymogów projektu.

Jak dobrać odpowiednie przenośniki rolkowe?

Przenośniki rolkowe występują w różnych wersjach, dostosowanych do specyficznych potrzeb:

  1. Przenośniki rolkowe grawitacyjne – odpowiednie pochylenie przenośnika pozwala na przesuwanie się produktu pod wpływem siły ciężkości. Przenośnik grawitacyjny jest idealny do zastosowań, gdzie nie jest wymagana kontrola prędkości przesyłu, np. w magazynach.

  2. Napędzane transportery rolkowe – posiadają własny napęd, co pozwala na przesuwanie cięższych towarów i kontrolowanie prędkości ich przemieszczania. Przenośniki napędzane stosowane są na liniach produkcyjnych, gdzie wymagany jest stały przepływ towarów.

  3. Przenośniki rolkowe elastyczne – mogą być łatwo konfigurowane i dostosowane do zmieniających się warunków pracy, np. w centrach dystrybucyjnych, gdzie przestrzeń robocza jest dynamiczna.

  4. Przenośniki rolkowe zakrzywione– pozwalają na zmianę kierunku przesyłanych towarów. Są używane w miejscach, gdzie linie produkcyjne lub ścieżki transportu muszą zmieniać kierunek.

  5. Spiralny przenośnik rolkowy – umożliwia płynną zmianę kierunku przesyłanych towarów, zachowując przy tym ciągłość produkcji. Dzięki spiralnej konstrukcji rolki skutecznie prowadzą ładunek w łukach, zapewniając elastyczność i efektywność w procesie transportu.

  6. Przenośniki rolkowe pantograficzne – zaawansowane urządzenie umożliwiające dostosowanie się do zmiany położenia towaru, poprzez regulację wysokości rolek. Dzięki zmiennemu ustawieniu pantografu, przenośnik może obsługiwać różnorodne rozmiary i kształty towarów, zapewniając elastyczność w procesie transportu.

  7. Przenośniki rolkowe palet – skuteczne narzędzie do przemieszczania palet z towarem w różnych punktach na linii produkcyjnej lub magazynowej, zapewniając płynność i efektywność procesu logistycznego. Ich konstrukcja oparta na stalowych rolkach umożliwia łatwe przesuwanie ciężkich ładunków, redukując ryzyko uszkodzeń oraz ułatwiając załadunek i rozładunek towarów.

  8. Przenośnik rolkowy harmonijkowy – jego konstrukcja oparta na złożonym systemie segmentów, umożliwia rozciąganie i skracanie, co pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni oraz płynne przemieszczanie towarów na różne odległości.

Konstrukcja i składniki przenośnika rolkowego

Transporter rolkowy składa się z dwóch równoległych burt, natomiast prostopadle do burt zamocowane są wałki. Burty są połączone ze sobą za pomocą wałków. Możliwe jest zastosowanie także dodatkowych poprzeczek. Burty z rolkami najczęściej umieszczone są na podporach. Modułowa konstrukcja pozwala na projektowanie całych systemów przenośników rolkowych o różnych rozmiarach i kształtach. Tego rodzaju system transportowy umożliwia prosty montaż i demontaż poszczególnych rolek. Jednocześnie, aby dokonać demontażu, transporter rolkowy nie musi być rozmontowywany.  Dzięki temu w razie potrzeby można przeprowadzić modernizację systemu transportowego w szybki sposób. Ponadto, profile boczne przenośnika pozwalają łatwo połączyć je z konstrukcję nośną w odpowiedni sposób do danego zadania. Warto także zaznaczyć, że w przenośniku rolkowym można zamontować dodatkowe elementy, takie jak: blokady pneumatyczne, zderzaki końcowe czy prowadnice boczne. Przenośniki są wyposażone w różnego typu układy sterowania, w zależności od wykorzystywanych w systemie maszyn. Może to być automatyka ograniczająca się do szafki, jak również rozbudowany system centralnego sterowania.

Materiały i technologie wykorzystywane w przenośnikach rolkowych

Konstrukcje przenośników zazwyczaj wykonuje się z aluminium lub stali. Rolki do przenośników najczęściej produkuje się z tworzywa, stali, aluminium lub PCV. Oferowane przez nas przenośniki rolkowe charakteryzuje solidna konstrukcja zaprojektowana przy zastosowaniu najlepszych materiałów, co zapewnia wysoką wytrzymałość na obciążenia i gwarantuje długoletnią trwałość.

Zalety przenośników rolkowych

Zalety przenośników rolkowych to m.in.:

  • Efektywność: Umożliwiają szybki i płynny transport towarów.
  • Wygoda: Są proste w instalacji i obsłudze, mogą być też łatwo zintegrowane z innymi systemami transportowymi.
  • Wszechstronność: Nadają się do transportu szerokiej gamy produktów o różnych rozmiarach i kształtach.


Ograniczenia przenośników rolkowych obejmują:

  • Ograniczona zdolność adaptacyjna: Trudności w przystosowaniu do towarów o nietypowych kształtach lub rozmiarach.
  • Koszty: Wyższe koszty inwestycyjne, szczególnie dla systemów napędzanych.
  • Utrzymanie: Wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, aby uniknąć awarii.

Profesjonalny przenośnik – wysoka jakość

Zakres naszych usług obejmuje zarówno projektowanie, jak również produkcję i montaż transporterów rolkowych.

Dbamy, by każdy etap naszych prac spotkał się ze stuprocentowym zadowoleniem klientów. Mając na względzie pełną satysfakcję nabywców, świadczymy również usługi związane z serwisem gwarancyjnym oraz pogwarancyjnym naszych produktów. Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem naszych projektów i realizacji, a w razie zainteresowania naszymi usługami – zapraszamy do kontaktu.

Zapotrzebowanie na przenośniki rolkowe w systemach sortowania

Obszar dystrybucji ma ogromne znaczenie dla wydajności całego przedsiębiorstwa. Odpowiednio zorganizowane sortowanie towarów przyspiesza obsługę klienta oraz pomaga w osiągnięciu zamierzonych celów. Do tego niezbędne jest wykorzystanie odpowiedniego przenośnika rolkowego z napędem. Dzięki niemu można niemal całkowicie zrezygnować z zatrudniania dodatkowych pracowników do ciężkiej pracy fizycznej, a resztę załogi oddelegować do ważniejszych projektów lub obsługi urządzeń.

Typowy transporter rolkowy nadaje się do realizacji dwóch zadań. Jego głównym przeznaczeniem jest dzielenie towarów na wskazane zamówienia, a następnie przekazania ich do stacji pakowania. Urządzenie potrafi też umieścić produkty bezpośrednio w podstawianym opakowaniu. Przenośnik rolkowy z napędem przydaje się ponadto do sortowania zapakowanych przedmiotów w taki sposób, aby trafiały prosto do wyznaczonego miejsca. Odbywa się to przy pomocy skanera, który identyfikuje rzeczy.

Jakie korzyści niesie ze sobą zaimplementowanie podajnika rolkowego w sortowni?

Należy podkreślić kilka najważniejszych zalet:

  • precyzyjność przeładunku,
  • niezawodność działania całej linii sortowniczej,
  • zwiększenie przepustowości do maksimum,
  • umożliwienie rozdzielania towarów na odgórnie określone zamówienia,
  • łatwe sortowanie do wskazanych miejsc,
  • szybsze realizowanie zadań,
  • optymalizacja kosztów eksploatacji linii sortowniczej oraz zasobów ludzkich,
  • kompletacja przy użyciu transporterów


Przenośnik rolkowy znajduje swoje zastosowanie w kompletacji. Na tym obszarze sprawdzają się najlepiej systemy w pełni zmechanizowane. Tradycyjne rozwiązanie, w jakim bierze udział operator uniwersalnego wózka podnośnikowego lub układnicy regałowej, niestety nie spełnia tak dobrze swojej roli. Wśród zadań pracownika znajduje się
przemieszczanie jednostek ładunkowych oraz opakowań zbiorczych do stanowisk kompletacyjnych. Przenośnik rolkowy napędzany wykonuje te cele znacznie szybciej i bezbłędnie.

Urządzeniami steruje się automatycznie. Regały zawierają sprzęty wydające żądaną liczbę opakowanego towaru. Następnie taśmociąg rolkowy przekazuje asortyment do odpowiedniego miejsca. W efekcie na linii znacznie szybciej przebiega realizacja zadań, a także poprawia się efektywność. W porównaniu do zwykłego wózka widłowego mowa nawet o kilkukrotnie lepszej organizacji działań oraz ograniczeniu potrzebnego czasu.

Taśmociąg rolkowy napędzany może zostać wyposażony w wagi kontrolne. Znajduje to swoje zastosowanie wszędzie tam, gdzie bezobsługowe sprawdzanie masy towarów to konieczność. Dzięki tak zaawansowanemu systemowi da się w szybki sposób dowiedzieć się, który egzemplarz nie spełnia wymogów, a więc jest potencjalnie wadliwy. Mniejsza bądź większa waga od optymalnego zakresu zmusza taśmociąg do przekierowania towaru na inny tor.

Podajnik rolkowy z wagą to bardzo czułe urządzenie. Dzięki temu stosuje się je również w przypadku towarów o niewielkiej masie. Przenośnikiem rolkowym napędzanym można bez problemu skontrolować zarówno opakowania zbiorcze, jak i jednostkowe, a nawet zliczać opakowania bądź masę.

Automatyzacja procesu pakowania

Przenośniki znajdują zastosowanie także w procesie automatycznego pakowania. Wystarczy połączyć system z innymi urządzeniami. Przenośnik przekazuje towar do spakowania, a następnie przewozi zapakowany produkt do hali magazynowej. Wykorzystanie technologii pakowania wraz z podajnikami pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu, a przy okazji zapewnia bardzo precyzyjną realizację zadania.

Ogólne korzyści z zastosowania podajników rolkowych

Przenośniki znajdują zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach przemysłu. Mogą zostać użyte chociażby do połączenia między sobą hali produkcyjnej z magazynową, co znacząco wpływa na redukcję czasu potrzebnego do sfinalizowania projektu. Na dodatek usprawniają działania pracowników, którzy nie muszą już własnoręcznie przenosić towarów. To właśnie transporter rolkowy w głównej mierze odpowiada za zwiększenie bezpieczeństwa pracy i wydajności, a także ograniczenia kosztów związanych z eksploatacją całej linii produkcyjnej. Podajniki rolkowe mają możliwość integracji z pozostałymi urządzeniami znajdującymi się na wyposażeniu firmy.

Warto też zauważyć, że przenośnik rolkowy grawitacyjny nie posiada napędu. Przesuwanie produktów odbywa się więc manualnie lub z wykorzystaniem zjawiska przyciągania ziemskiego. W efekcie użycie przenośnika rolkowego grawitacyjnego pozwala zaoszczędzić pieniądze na energii elektrycznej. Taki sprzęt stosuje się przede wszystkim w miejscach, które nie potrzebują pełnej automatyki oraz chcą ograniczyć wydatki eksploatacyjne.

Przenośniki rolkowe Promus Katowice - kontakt

Podczas kontaktu telefonicznego lub mailowego z przyjemnością odpowiemy na każde pytanie dotyczące taśmociągów rolkowych.
Jesteśmy ekspertami w tej dziedzinie, wykonamy transporter rolkowy w oparciu o najkorzystniejszy projekt. Przykładamy dużą uwagę do zoptymalizowania kosztów realizacji, dzięki czemu nasi klienci nie muszą nadwyrężać budżetu przedsiębiorstwa.

Zwiększ efektywność i redukuj koszty dzięki nowoczesnej automatyzacji

Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą. Oferujemy darmowy audyt Twojej linii produkcyjnej.